Chceš podnikat nebo začínáš? A jsi žena?

Aktualizováno: 8. 5. 2021

Tentokrát se nás v Klubu: Jsi jedinečná! ptala Terezka na první kroky v podnikání.Musím říct, že někdy se zdá, že chcete učinit vnitřní přeměnu a máte pocit, že ta vám pomůže k dosažení vašeho cíle. Není divu, když to píšou všichni koučové a guruové. Ale je to pravda vždy? Ano i ne.


Zrovna oblast podnikání a osamostatňování vyžaduje tvoje kroky na zcela neznámém poli, ať se znáš nebo ne. Samotná cesta je totiž sebe objevováním a každý jeden krok (i vedle) je učením a skrze tento proces získáváš potřebné zkušenosti a z nich plynoucí sebejistotu.


Ano, samozřejmě narazíš na obavy z toho, že jsi vidět, slyšet, že o tebe a tvoje produkty nebude mít nikdo zájem, že už to dělá x lidí tak proč zrovna ty by si měla uspět atd.

Také je zcela přirozené, že se podhodnotíš, protože tak začínal každý. I Steve Jobs, Bill Gates a jiné persony.


Podle mě je velkou překážkou při startu „malého ženského“ podnikání představa, že vše musí být dokonalé, naplánované a neměnící se. Hotové logo, produkt, marketing, strategie, brand. Ano, můžeš si toto celé zaplatit a být tak hotovým produktem. Pak ale není tenhle konkrétní článek pro tebe.